30 12 2006

ÜLKELERDEKİ GÜZELLİK SIRLARI

  Nadire Akbaş 
DÜNYADAN ETNİK DOĞAL GÜZELLİK METODLARI

   
İTALYA

Ninelerinin  ve annelerinin  eskiden  sıkça  uyguladığı ve  kullandığı  hintyağı  cilt  bakımı,  şu  aralarda  İtalya da yine  popüler.

ÇİN

Bir-çay kaşığı biberiye yağı,  bir fincan yeşil çayla karıştırılır. Bir süre beklenir ve en son saçlar durulanır. Saçlara doğal bir parlaklık verir.
Çin beyaz çayı gençleştirici gizemi taşır! Beyaz çay, Çin'de İmparator çayı olarak da bilinir.  4 günlük periodlarla hasat edilen beyaz çay antioksidandır. Son günlerde, cilt bakımında beyaz çayın faydaları üzerine daha çok yer verilmekte. Beyaz çayın özellikleri için daha fazla bilgi...
 

Yunanistan

Yunan gençleri, vücutlarını bebe yağı ile ovarak ölü deriyi kumsala bırakırlar. Ve denizde durulanırlar. Bu işlemi yaparken tabii ki görünmemek için bir paravan kullanırlar.


POLONYA

Balı, bir güzellik ürünü olarak cildi yumuşatmak ve parlatmak için kullanırlar.
 

BREZİLYA

Brezilyalı kadınlar  plajlarda güneşe  ortaktır.  Dünyada en güzel kadınların  güneşlendiği yer  olarak nam salmış  bu  plajlarda, kadınlar avuç dolu  kumlarla vücutlarını ovarlar.

Niye mi!

Çünkü;  kumlar, Selüliti gidermekte ya da sülülite karşı  cilteki  kan  dolaşmını  hızlandırmakta. Pürüzsüz  bir  cilte  sahip  olmak  açısından faydası olan  bu  kumla  ovmadan esinlenmiş  olmalı ki,  son  zamanlarda,  İngiltere'de  bazı ticari  firmalar  tarafından  kumların  bu özelliğinden faydalanılarak kozmetik ürünleri piyasaya sürülmüş.


HİNDİSTAN

Hindistanda,  her gece  yoğurt ve  badem den yapılan  maskın  yapılması zorunludur.  On adet  badem ezilir ve  sonra  yoğurtla  karıştırılarak cilde  sürülür. 25 dakika  bekledikten sonra  cilt temizlenir.
 

MISIR
Dişlerini   beyazlatmak için ve korumak için soda ve  rafine edilmemiş  tuzla dişlerini  ovarlar. Bu işlemi  bir kaç dakika içinde  parmaklarla  uygulanır.
 
AVUSTRALYA
Avustralya kızları, yalınayak yürümek ve ayak parmağını açan sandallet giymeyi  severler.  Ayaklarının  pürüzsüz  olması için avakado ile  ovarlar:
 
İSPANYA

İspamyada   gençler  zaman  zaman  göz  kapaklarını dinlendirmek  içn  patatesten  yararlanırlar.. Çok  ince  dilimler   halinde  kestikleri patatesi, 10  dakika boyunca  gözlerde  tutarlar..
 

JAMAİKA
Karayip Adalarında,  soyulmuş  muz  kabuklarını  cilt bakımlarına uygularlar.  Güneş  yanıklarına  karşıda iyi  gelen muz  kabuklarında, bazı  proteinler sayesinde cilte  yumuşaklık ve dirilik  kazandırmaka.
 
İSKOÇ


İskoç kızları, hassas  ciltlerinden dolayı  temizlikten sonra cilt  bakımında badem   yağı  kullanırlar.
 

RUSYA

Soğuk  bir iklime  sahip Rusya'da,  gençler ciltlerini  soğuktan  korumak için kaliteli  paltolar ve kotlar  giymekteler. Ve  özelikle sarımsak  yağıyla  ciltlerini  sıklıkla  ovarlar.
 

JAPONYA
Japonya'da cilt  bakımında  kamelya yağı sıklıkla kullanılır. Beyaz kamelya ve fındık yağı cildi nemlendirmek, beslemek,  yumuşaklık vermek için kullanırlar. . Doğum sonrası  olışan  cilt  kırışıklıklarını  gidermekte ve saçları  gürleştirmekte kullanırlar.
AFRİKA
Afrika'nın bazı alanlarında,   gençlik sütü olarak da bilinen  bir sütü  vücutlarına dökerler. Saçlarda kullandıkları  bu sütle  vücutlarına   yirmi  dakika  boyunca  bir  masajla  uygularlar.
 

 

KORE

Koreli  gençler Kore'de  yetişen  bir çeşit fındık olan, kukui-fındık  yağıyla ciltlerine bakım  yaparlar.
 

TÜRKİYE

Türkiye de,  yeni  yeni  popüler  olan kefir artık  doğal  güzellikte de  kullanılmakta. Bir  bir  bakteri  kültürü olan kefir,  özelikle  içerdiği  etkin  maddeleriyle  cilde de  faydalı olmaktadır.
 

SCANDINAVIAN

Scandinavian kadınları, güzel ciltlerine  korumak için saf memba  sularından isitifade ederler.  Her gün   en  azından 1.5 litre buz gibi  memba  madensuyuyla, yüzlerine 15 20 kere yıkarlar. Bu ciltlerine  canlılık  verir. Pahalı losyonlara ihtiyaç  duymadan,  buz  gibi  bu  memba  sularıyla da   ciltlerini diri  tutabilmekteler.

TAYVAN

Tayvan gençleri, güneş  yanıklarına  karşı, vücutlarını serinletmek için  çay  içerler. Çaylarındaki  Tanen asiti, kendilerini iyi  hissetmelerini sağlar.
 

FRANSA

Fransız gençleri, sıklıkla  peynir  tükettiği için,  diş  minelerini  güçlendirirler. Çünkü peynirde diş  minelerini çürüten plaqueyi  nötralize  temekte.
 

İSVEÇ

Tahıl ağırlıklı  gıdaları  tercih ederler..  Yabanmersini de  güzel  kalmak  açısından  kullanırlar.                                          
 

2913
0
0
Yorum Yaz